Nybyggd 2-rumslgh i El Mojón, Pilar De La Horadada
Centro, Pilar de la Horadada · Alicante
2 Sovrum2 Badrum51 m²
Beskrivning
En nybyggd lägenhet på andra våningen i El Mojón, Pilar de la Horadada, med 51 m2 bostadsyta fördelat på 2 rum och 2 badrum. Utvecklingen inkluderar en gemensam pool, och byggnaden ligger på Costa Blanca Söders kustlinje inom kommunen Pilar de la Horadada. Alicante-Elche Airport (ALC) är cirka 35 minuter med bil.El Mojón ligger på den södra spetsen av Alicanteprovincen, gränsar till Region Murcia. Området är centrerat kring Lo Mojón strandpromenad och kustkanten, med lokala matvarubutiker, barer och restauranger i området. Pilar de la Horadas stadskärna, med sin veckomarknad på Calle Mayor, ligger en kort körsträcka inåt landet.Till EUR 350 000 för 51 m2 blir kvadratmeterpriset cirka EUR 6 863. Detta är en nybyggd fastighet, därför tillämpas mervärdesskatt på 10% istället för överlåtelseskatt, vilket adderar EUR 35 000 till köpeskillingen. Notarieavgifter ligger typiskt mellan EUR 600 och EUR 1 200, lantmäteri mellan EUR 400 och EUR 800, och juridiska avgifter omkring 1% plus mervärdesskatt. Samfällighetsavgifter är för närvarande listade till EUR 0 per månad. Energibeteckningen är G. El Mojón attraherar både semesterlogi och långtidsuthyrning givet sin kustnära läge inom Pilar de la Horadada.
Fastighetsdetaljer
| Fastighetstyp | Lägenhet |
| Sovrum | 2 |
| Badrum | 2 |
| Boarea | 51 m² |
| Våning | 2 |
| Energicertifikat | G |
| Referens | 24936665-02 |
Utrustning
Gemensam pool
Nybyggnation
2 bedrooms
2 bathrooms
- Flygplats
- 35 min (Alicante-Elche ALC)
✈️
Plats på kartan
Centro, Pilar de la Horadada · 37.8699, -0.7575
Energicertifikat
120 – 179kWh/m²F
180 – 239kWh/m²G←
> 240kWh/m²Betyg
G
Mycket dålig
Förbrukning
> 240
kWh/m²
Uppskattad årskostnad
> €2,030
/år
- Installing double-glazed windows
- Adding wall and roof insulation
Beräknade köpkostnader
| IVA (10%) + AJD (1.5%) | €40,250 |
| Notario | ~€950 |
| Registro de la Propiedad | ~€650 |
| Abogado (1% + IVA) | ~€4,235 |
| Total | ~€46,085 (13.2%) |
Investeringsöversikt
Pris/m²
€6,863
Pilar de la Horadada genomsn.
~€1,650
Diff.
+316%
Om Centro, Pilar de la Horadada
Pilar de la Horadada är en av de mest populära destinationerna på Spaniens Costa Blanca.
Vanliga frågor
Vilka är köpekostnaderna på toppen av försäljningspriset EUR 350 000?
Som en nybyggd fastighet är denna egendom föremål för mervärdesskatt på 10% (EUR 35 000) istället för överlåtelseskatt. Ytterligare kostnader inkluderar notarieavgifter på cirka EUR 600 till EUR 1 200, lantmäteri på EUR 400 till EUR 800, och juridiska avgifter på omkring 1% av köpeskillingen plus mervärdesskatt (cirka EUR 3 500 plus mervärdesskatt). Totala tilläggskostnader ligger vanligtvis mellan EUR 40 000 och EUR 42 000.
Kan utländska köpare få bolån för denna fastighet?
Ja. De flesta spanska långivare kommer att överväga utländska sökande för upp till 60-70% av köpeskillingen, vilket betyder att en handpenning på 30-40% typiskt krävs. På EUR 350 000 motsvarar det en handpenning på EUR 105 000 till EUR 140 000. Nuvarande rörlig och fast ränta på bolån i Spanien ligger generellt mellan 3,5% och 4,5% beroende på långivare och löptid.
Vilka är de löpande driftskostnaderna för denna lägenhet?
Samfällighetsavgifter är för närvarande listade till EUR 0 per månad. IBI-siffran (kommunalskatt) för året är ännu inte tillgänglig för denna nybyggda fastighet och bör bekräftas med mäklaren. Energikostnader varierar beroende på användning.
Kan jag genomföra en visning på distans?
Ja. Vi erbjuder videovisningar för köpare som inte kan resa till El Mojón personligen. Kontakta vårt team för att schemalägga en live videovandring genom fastigheten och utvecklingen vid en tid som passar dig.
Vad är uthyrningspotentialen i El Mojón?
El Mojón är ett kustområde inom Pilar de la Horadada och drar fördel av sommarens semesterlogi samt intresse för långtidsuthyrning året runt. En turistuthyrningslicens kommer att krävas för korttidsuthyrning; din juridiska representant kan ge råd om ansökningsprocessen för Valencianska gemenskapen.