1 / 40

Huvila 2 makuuhuoneen - Los Frutales, Torrevieja

Centro, Torrevieja · Alicante

2 Makuuhuoneet1 Kylpyhuoneet55 m²190tontin koko

Kuvaus

Myynnissä viehättävä rivitalokoti – 200 m² tontti & 50 m² rakennettu – lähellä rantaa ja palveluja Tämä ihastuttava rivitaloasunto sijaitsee rauhallisella alueella, vain lyhyen matkan päässä rannasta sekä kaikista arjen palveluista. Asunnossa on erinomainen pohjaratkaisu, jossa jokainen tila on hyödynnetty tehokkaasti. Asunnon tilat: 2 tilavaa makuuhuonetta 1 täysin varusteltu kylpyhuone Valoisa olohuone–ruokailutila Toimiva ja hyvin varusteltu keittiö Ulkotilat: Kodikas etupiha / tontti (200 m²) – täydellinen paikka rentoutumiseen ja miellyttäviin iltatuokioihin ulkoilmassa Yksityinen kattoterassi (solárium) – ihanteellinen auringonottoon ja maisemien ihailemiseen Kunto & sijainti: Erittäin hyväkuntoinen koti – muuttovalmis Aurinkoinen ja rauhallinen ympäristö Helppo ja nopea pääsy rannalle Kaikki palvelut kävelyetäisyydellä: supermarketit, ravintolat, kahvilat, apteekit, julkinen liikenne Täydellinen vaihtoehto sekä vakituiseksi kodiksi että lomakodiksi meren läheisyydessä.

Kohteen tiedot

KohdetyyppiHuvila
Makuuhuoneet2
Kylpyhuoneet1
Asuinpinta-ala55 m²
Tontin koko190 m²
Kerros0
EnergiatodistusExempt
ViiteOH02116

Ranta
10 min walk
🛒
Supermarketti
5 min walk
✈️
Lentokenttä
35 min (Alicante-Elche ALC)

Sijainti kartalla

Centro, Torrevieja · 37.9878, -0.6645

Energiatodistus

Arvioidut ostokulut

ITP (10%)€17,497
Notario~€700
Registro de la Propiedad~€450
Abogado (1% + IVA)~€2,117
Comunidad€35/mo
IBI€260/yr
Total~€20,764 (11.9%)

Vuosittaiset käyttökulut

Comunidad

€35/mo

€420/year

IBI

€260/yr

€22/month

Total€680/year (€57/month)

Sijoituskatsaus

Hinta/m²

€3,181

Torrevieja keskim.

~€3,235

Ero

-2%

Tietoa alueesta Centro, Torrevieja

Torrevieja on yksi Espanjan Costa Blancan suosituimmista kohteista.

Usein kysytyt kysymykset

What purchase costs should I budget for this villa?
On a price of EUR 174,969, transfer tax (ITP) at 10% is EUR 17,497. Notary fees are approximately EUR 800, land registry around EUR 500, and legal fees at 1% plus VAT total roughly EUR 2,117. The estimated total purchase cost is approximately EUR 195,883.
How much mortgage deposit is needed for this property?
Non-resident buyers should expect to provide a 30-40% deposit. For EUR 174,969, this means EUR 52,491 to EUR 69,988. Spanish banks currently offer variable mortgage rates between 3.5% and 4.5%. A property valuation is required before any lending decision.
What are the ongoing running costs?
This detached villa has no community fees. Annual IBI property tax is estimated at EUR 300-500 for a property of this size in Torrevieja. Monthly utility costs including electricity and water typically run EUR 60-100 for a 55 m2 home.
How do I arrange a viewing?
Contact our agent Maya Kallio to schedule a visit to this villa in Los Frutales. Viewings are available throughout the week. If you are unable to travel to Torrevieja, a video tour can be arranged.
Is Los Frutales a good area for rental investment?
Los Frutales has steady rental demand from holiday visitors attracted to Torrevieja's beaches and amenities. Two-bedroom properties on private plots are popular with couples seeking a quieter alternative to apartment complexes.
What is the property buying process in Spain?
Start by getting your NIE number for tax identification. Next, pay a reservation deposit to secure the villa. An arras contract is then signed with 10% of the agreed price. The process concludes at a notary with the signing of the public deed and payment of the remaining balance.

Price

€174,969€3,181/m²

Ref: OH02116

Nopea tiedustelu

Kiinnostaako tämä kohde? Lähetä meille viesti.

Lähettämällä hyväksyt tietosuojakäytäntömme.

Kohteen tiedot

Kohdetyyppi
villa
Makuuhuoneet
2
Kylpyhuoneet
1
Asuinpinta-ala
55
Tontin koko
190
Energiatodistus
Exempt
HomeSearchEnquireCall