1 / 46

Lägenhet 2 sovrum - El Higuerón, Fuengirola

El Higuerón, Fuengirola · Malaga

2 Sovrum2 Badrum113 m²

Beskrivning

Föreställ dig en plats där exklusiviteten och lugnet på Costa del Sol förenas i en miljö med modern design, omgiven av natur och utsikt över Medelhavet. Det är ett innovativt och hållbart bostadsområde som omdefinierar begreppet livskvalitet. Denna privilegierade enklav erbjuder dig hem av olika typologier som passar din livsstil, med gemensamma områden av hög kvalitet och möjlighet att bo, arbeta och njuta av din fritid i samma utrymme. Allt du behöver, nära dig och med exklusiviteten på Costa del Sol. UTOMHUSOMRÅDEN Den exteriöra designen utmärker sig för sina moderna linjer och sin noggranna integration med den naturliga omgivningen, vilket skapar en balans mellan lyx och lugn. Bostäderna har rymliga terrasser och trädgårdar med panoramautsikt över Medelhavet, perfekt för att njuta av omgivningens skönhet. Bostadsområdet är omgivet av välskötta grönområden och inbjuder dig att koppla av och njuta av lugnet utan att förlora närheten till alla nödvändiga tjänster för ett bekvämt och aktivt liv. INOMHUSOMRÅDEN Bostäderna är utformade för att erbjuda maximal komfort och avskildhet, med ljusa interiörer, högkvalitativa material och en modern stil som garanterar komfort i varje utrymme. De rymliga vardagsrummen och sovrummen ger den värme och funktionalitet du behöver, medan de fullt utrustade köken är det perfekta utrymmet för att bli inspirerad och njuta av vardagen. Varje detalj har tänkts ut för att skapa ett exklusivt och välkomnande hem, anpassat till en medelhavslivsstil.

Fastighetsdetaljer

FastighetstypLägenhet
Sovrum2
Badrum2
Boarea113 m²
Våning1
EnergicertifikatG
Referens30526456-01

Strand
10 min drive
🛒
Snabbköp
5 min drive
✈️
Flygplats
20 min (Malaga AGP)
Golf
10 min drive

Plats på kartan

El Higuerón, Fuengirola · 36.5829, -4.5993

Energicertifikat

Förbrukning

> 240

kWh/m²

Uppskattad årskostnad

> €2,030

/år

  • Installing double-glazed windows
  • Adding wall and roof insulation
  • Upgrading to an efficient air-conditioning / heating system

Beräknade köpkostnader

IVA (10%) + AJD (1.5%)€64,400
Notario~€1,200
Registro de la Propiedad~€850
Abogado (1% + IVA)~€6,776
Comunidad€115/mo
IBI€1,010/yr
Total~€73,226 (13.1%)

Årliga driftskostnader

Comunidad

€115/mo

€1,380/year

IBI

€1,010/yr

€84/month

Total€2,390/year (€199/month)

Investeringsöversikt

Pris/m²

€4,956

Fuengirola genomsn.

~€4,971

Diff.

-0%

Om El Higuerón, Fuengirola

Fuengirola är en av de mest populära destinationerna på Spaniens Costa Blanca.

Vanliga frågor

What are the purchase costs for this El Higueron apartment?
New-build taxes include IVA at 10% (EUR 56,000) and AJD at 1.2% (EUR 6,720). Legal fees at 1% plus VAT are EUR 6,776. Notary and registry add approximately EUR 1,100. Total additional costs come to about EUR 70,596.
Is mortgage financing available?
Non-resident buyers can typically borrow 60-70% of EUR 560,000. That requires a deposit of EUR 168,000 to EUR 224,000. Variable rates range from 3.5% to 4.5% at present. The bank will commission an independent valuation.
What are the running costs?
Annual IBI property tax is estimated at EUR 350 to EUR 500. Community fees cover the landscaped gardens and communal areas. Monthly utility costs average EUR 70 to EUR 110. The energy certificate is rated G.
How do I arrange a viewing?
Maya Kallio at OceanHome is the assigned agent. She offers both in-person and video viewings. Plans, specifications and construction updates are available on request.
What is the rental outlook in El Higueron?
El Higueron attracts buyers and renters looking for a quieter base near the coast. The hillside setting and panoramic views appeal to longer-stay visitors. Fuengirola's overall rental market is strong year-round, with the El Higueron area positioned as a premium alternative to central locations.
What does the purchase process involve?
Apply for an NIE, then pay a reservation deposit to hold the property. A private contract follows with staged payments during construction. At handover, you pay the final balance and sign the title deed at the notary. Your solicitor manages the Land Registry filing.

Price

€560,000€4,956/m²

Ref: 30526456-01

Snabbförfrågan

Intresserad av denna fastighet? Skicka oss ett meddelande.

Genom att skicka godkänner du vår integritetspolicy.

Fastighetsdetaljer

Fastighetstyp
apartment
Sovrum
2
Badrum
2
Boarea
113
Energicertifikat
G
HomeSearchEnquireCall