1 / 26

Bottenvånings 2-rumslägenhet i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses

Los Dolses, Orihuela Costa · Alicante

2 Sovrum2 Badrum83 m²83tomtstorlek

Beskrivning

En 83 m² stor 2-rumslägenhet i området Lomas de Cabo Roig-Los Dolses på Orihuela Costa, prisad till EUR 275 000. Lomas de Cabo Roig-Los Dolses är ett bostadsområde inom Orihuela Costa. Närmaste flygplats är 35 minuter bort (Alicante-Elche ALC). Priset EUR 275 000 motsvarar EUR 3 313 per kvadratmeter. Överlåtelseskatten (ITP) i Alicante är 10%.

Fastighetsdetaljer

FastighetstypLägenhet
Sovrum2
Badrum2
Boarea83 m²
Tomtstorlek83 m²
Våning0
EnergicertifikatExempt
ReferensOH01796

Flygplats
35 min (Alicante-Elche ALC)

Plats på kartan

Los Dolses, Orihuela Costa · 37.9311, -0.7549

Energicertifikat

Beräknade köpkostnader

ITP (10%)€27,500
Notario~€950
Registro de la Propiedad~€650
Abogado (1% + IVA)~€3,328
Comunidad€90/mo
IBI€390/yr
Total~€32,428 (11.8%)

Årliga driftskostnader

Comunidad

€90/mo

€1,080/year

IBI

€390/yr

€33/month

Total€1,470/year (€123/month)

Investeringsöversikt

Pris/m²

€3,313

Orihuela Costa genomsn.

~€2,746

Diff.

+21%

Om Los Dolses, Orihuela Costa

Orihuela Costa är en av de mest populära destinationerna på Spaniens Costa Blanca.

Vanliga frågor

Vilka avgifter ska jag budgetera för?
För denna lägenhet till EUR 275 000 inkluderar köpkostnaderna 10% överlåtelseeskatt (ITP) på EUR 27 500, notariearvoden omkring EUR 900, fastighetsregistrering cirka EUR 650 och juridiska avgifter på ungefär EUR 3 328. Budgetera totalt cirka EUR 32 378 i köpkostnader utöver köpeskillingen.
Vilka bolånealternativ finns det?
Icke-bosatta köpare kan typiskt låna upp till 60-70% av köpeskillingen. För denna lägenhet till EUR 275 000 skulle ett bolån på 60% vara EUR 165 000, vilket kräver en insats på EUR 110 000. Vid nuvarande rörliga räntor omkring 4% skulle månatliga amorteringar över 25 år vara cirka EUR 871. Spanska banker kräver inkomstbevis, deklarationer och kreditupplysning från ditt hemland.
Vilka löpande kostnader kan jag förvänta?
Årliga driftskostnader för denna lägenhet inkluderar: fastighetsskatt (IBI) beräknas till EUR 350-600 per år; bostadsrättsavgifter är typiskt EUR 40-100 per månad för lägenheter i Orihuela Costa; hemförsäkring kostar EUR 200-400 årligen; räkningar för el, vatten och internet ligger på i genomsnitt EUR 150-250 per månad. Icke-bosatta ägare betalar också årlig inkomstskatt (IRNR) på ett bedömt uthyrningsvärde, typiskt EUR 300-600 per år för en fastighet i denna prisklass.
Hur kan jag se denna fastighet?
Kontakta Maya Kallio för att arrangera en personlig visning av denna lägenhet i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses. Videovisningar är också tillgängliga för utlandsbaserade köpare som inte kan besöka omedelbar. Visningar kan vanligtvis arrangeras inom 24-48 timmar.
Kan jag hyra ut denna fastighet?
Orihuela Costa har stark efterfrågan på semesteruthyrning, särskilt från nordeuropeiska besökare under vintermånaderna och spanska turister på sommaren. En 2-rumslägenhet i Lomas de Cabo Roig-Los Dolses kan attrahera bokningar året runt. Du behöver en turistlicens från den regionala regeringen. Observera att uthyrningsintäkter är skattepliktiga för icke-bosatta i Spanien.
Vilka steg ingår i köpprocessen?
För att köpa i Spanien behöver du först ett NIE (skatteidentifikationsnummer för utlänningar). Köpet börjar med en bokningsdeposition, följt av ett privat avtal (contrato de arras) med 10% utbetalning. En spansk advokat bör granska fastighetstitel, kontrollera för skulder och verifiera bygglov. Försäljningen slutförs på notariekontoret där handlingen undertecknas och registreras. Budget 6-10 veckor för hela processen.

Price

€275,000€3,313/m²

Ref: OH01796

Snabbförfrågan

Intresserad av denna fastighet? Skicka oss ett meddelande.

Genom att skicka godkänner du vår integritetspolicy.

Fastighetsdetaljer

Fastighetstyp
apartment
Sovrum
2
Badrum
2
Boarea
83
Tomtstorlek
83
Energicertifikat
Exempt
HomeSearchEnquireCall