1 / 18

Lägenhet 3 sovrum - Centro, Fuengirola

Centro, Fuengirola · Malaga

3 Sovrum2 Badrum125 m²

Beskrivning

Mycket ljus lägenhet under uppbyggnad belägen i Fuengirola, i centrum av Fuengirola. De har 2 och 3 dubbelrum. Anläggningen ligger bara 200 meter från stranden. Det har hiss och högkvalitativa ytskikt. Leverans är planerad till slutet av 2025. UTOMHUSOMRÅDEN Lägenheten har en täckt terrass på 6 m² som ligger i det stora sovrummet. De yttre snickerierna är av PVC med dubbla glasrutor, vilket garanterar isolering och hållbarhet. Byggnaden har ett mycket bra läge, nära stormarknader, buss- och tåghållplatser och bara 200 meter från havet. INOMHUSOMRÅDEN Lägenheten har porslinskakelgolv, luftkonditionering installerad och en design som utnyttjar det naturliga ljuset väl. Vardagsrummet är rymligt och ljust. Fördelningen inkluderar två och tre dubbelrum och två badrum, vilket erbjuder komfort och utrymme för en familj eller invånare som letar efter rymlighet. GEMENSAMMA OMRÅDEN Det finns en hiss för enkel åtkomst till alla våningar. Det ligger i ett centralt område, med enkel tillgång till kollektivtrafik som bussar och tåg, och nära viktiga tjänster och butiker.

Fastighetsdetaljer

FastighetstypLägenhet
Sovrum3
Badrum2
Boarea125 m²
Våning1
EnergicertifikatG
Referens19503854-02

Strand
200 m
🛒
Snabbköp
2 min walk
✈️
Flygplats
20 min (Malaga AGP)
Golf
10 min drive

Plats på kartan

Centro, Fuengirola · 36.5397, -4.6221

Energicertifikat

Förbrukning

> 240

kWh/m²

Uppskattad årskostnad

> €2,030

/år

  • Installing double-glazed windows
  • Adding wall and roof insulation
  • Upgrading to an efficient air-conditioning / heating system

Beräknade köpkostnader

IVA (10%) + AJD (1.5%)€60,950
Notario~€1,200
Registro de la Propiedad~€850
Abogado (1% + IVA)~€6,413
Comunidad€120/mo
IBI€950/yr
Total~€69,413 (13.1%)

Årliga driftskostnader

Comunidad

€120/mo

€1,440/year

IBI

€950/yr

€79/month

Total€2,390/year (€199/month)

Investeringsöversikt

Pris/m²

€4,240

Fuengirola genomsn.

~€4,971

Diff.

-15%

Om Centro, Fuengirola

Fuengirola är en av de mest populära destinationerna på Spaniens Costa Blanca.

Vanliga frågor

What are the purchase costs for this new build in Centro?
IVA at 10% totals EUR 53,000 and AJD stamp duty at 1.2% is EUR 6,360. Legal fees at 1% plus VAT come to EUR 6,413. Notary and registry costs add approximately EUR 1,100. Budget around EUR 66,873 in total additional costs.
Can I get a mortgage as a non-resident?
Yes. Non-resident buyers typically finance 60-70% of the price. For EUR 530,000, you would need EUR 159,000 to EUR 212,000 as a deposit. Current variable rates sit between 3.5% and 4.5%. The bank requires a formal valuation and proof of income.
What are the estimated running costs?
IBI property tax for this value in Fuengirola is estimated at EUR 350 to EUR 500 per year. Community fees for a small building without a pool are typically EUR 30 to EUR 60 per month. Monthly electricity and water average EUR 70 to EUR 100. Energy rating is G.
How do I arrange a viewing?
Marco Elsinger at OceanHome handles this property. As the building is still under construction, Marco can arrange site visits, share architect plans and provide progress updates. Video updates are available for buyers who cannot visit in person.
What is the rental potential in Fuengirola Centro?
Centro is Fuengirola's most walkable neighbourhood, with high demand for holiday rentals. The 200-metre walk to the beach is a strong selling point for guests. Three-bedroom apartments suit families, the largest booking segment in Fuengirola during summer.
When will this apartment be ready?
Completion is scheduled for late 2025. After paying a reservation deposit, you sign a contract and make staged payments. The final balance and deed signing take place at the notary once the building receives its licence of first occupation. You will need an NIE and Spanish bank account.

Price

€530,000€4,240/m²

Ref: 19503854-02

Snabbförfrågan

Intresserad av denna fastighet? Skicka oss ett meddelande.

Genom att skicka godkänner du vår integritetspolicy.

Fastighetsdetaljer

Fastighetstyp
apartment
Sovrum
3
Badrum
2
Boarea
125
Energicertifikat
G
HomeSearchEnquireCall