1 / 27

Nyrenoverad lägenhet med 4 sovrum på första våningen, Whater Gardens

Whater Gardens, Estepona · Malaga

4 Sovrum2 Badrum262 m²

Beskrivning

Denna 262 m² stora nyrenoverade lägenhet utgör första våningen i en tvåvånings byggnad i Whater Gardens, Estepona, prissatt till EUR 1 453 000. Fastigheten har 4 sovrum och 2 badrum fördelat på en våning, vilket motsvarar ett pris per m² på cirka EUR 5 546. Två underjordiska parkeringsplatser ingår, och byggnaden är försedd med hiss. Energiklass är G.Whater Gardens ligger i den västra delen av Estepona kommun, cirka 20 minuters bilresa från Málagas flygplats (AGP). Estepona centrum med sina tisdag- och lördagsmarknader på Calle Terraza och strandpromenaden Paseo Marítimo nås via väg N-340. Whater Gardens-området erbjuder en lugnare boendemiljö jämfört med de tätare bebyggda zonerna närmare Estepona hamn.Bostadsrättsavgiften är för närvarande EUR 0 per månad. IBI och sophämtning är ännu inte bekräftade för denna nybyggnad. Köpare bör budgetera för IVA på 10% av köpeskillingen (EUR 145 300), samt notar- och lagfarter på cirka EUR 600–1 200, lantmäteri på EUR 400–800 och juridiska avgifter på omkring 1% plus moms. Som nybyggnad i en turistkommun kan fastigheten potentiellt vara lämplig för korttidsbokningar, beroende på lokala krav.

Fastighetsdetaljer

FastighetstypLägenhet
Sovrum4
Badrum2
Boarea262 m²
Våning1 / 2
EnergicertifikatG
Referens50117464-05

Utrustning

Nybyggnation
4 bedrooms
2 bathrooms
262 m2 built area
First floor
2 parking spaces

Flygplats
20 min (Málaga AGP)

Plats på kartan

Whater Gardens, Estepona · 36.4681, -5.0490

Energicertifikat

Förbrukning

> 240

kWh/m²

Uppskattad årskostnad

> €2,030

/år

  • Installing double-glazed windows
  • Adding wall and roof insulation
  • Upgrading to an efficient air-conditioning / heating system

Beräknade köpkostnader

IVA (10%) + AJD (1.5%)€167,095
Notario~€1,200
Registro de la Propiedad~€850
Abogado (1% + IVA)~€17,581
Total~€186,726 (12.9%)

Investeringsöversikt

Pris/m²

€5,546

Estepona genomsn.

~€1,650

Diff.

+236%

Om Whater Gardens, Estepona

Estepona är en av de mest populära destinationerna på Spaniens Costa Blanca.

Vanliga frågor

Vilka är köpkostnaderna utöver EUR 1 453 000?
Som nybyggnad tillkommer IVA på 10%, vilket motsvarar EUR 145 300. Du bör även räkna med notar- och lagfarter på EUR 600–1 200, lantmäteri på EUR 400–800, samt juridiska avgifter på ungefär 1% av köpeskillingen plus moms, totalt cirka EUR 162 000–165 000 i tillkommande kostnader.
Kan utländska köpare få bolån för denna fastighet?
Ja. Utländska köpare behöver vanligtvis en insats på 30–40% av köpeskillingen, vilket motsvarar EUR 435 900–581 200 för denna fastighet. Spanska långivare erbjuder för närvarande både rörliga och fasta räntor i spannet 3,5%–4,5%, men Din personliga situation och långivarens villkor påverkar sluträntan.
Vilka är de löpande kostnaderna?
Bostadsrättsavgiften är EUR 0 per månad för närvarande. IBI (fastighetsskatt) och sophämtning är ännu inte bekräftade av säljaren för denna nybyggnad; dessa fastställs när fastigheten registrerats hos kommunen.
Kan jag genomföra en visning på distans?
Ja. OceanHome kan arrangera en personlig visning på byggplatsen eller en videovisning via videokall om Du inte kan resa till Estepona. Kontakta oss för att bekräfta tillgängliga datum och tider.
Vilken uthyrningspotential har denna lägenhet?
Estepona är ett licensierat turistområde, och en 4-rumsllägenhet på 262 m² i Whater Gardens kan potentiellt få licens för korttidsuthyrning enligt andalusiska regler. Efterfrågan på större fastigheter med flera sovrum är stark under sommarmånaderna. Vi rekommenderar att Du kontaktar ett lokalt uthyrningsföretag för specifika prognoser om beläggning och inkomst.
Hur fungerar köpprocessen i Spanien?
Först behöver Du ett NIE (Número de Identificación de Extranjero), skatteidentifikationsnumret som krävs för alla fastighetsaffärer. När Du enats om priset skrivs ett reservationskontrakt och en depositionsavgift på vanligtvis EUR 5 000–10 000 betalas. Därefter följer ett privat köpekontrakt (arras) där normalt 10% av köpeskillingen erlägges. Transaktionen genomförs inför notarie, varefter resterande belopp överförs och lagfarten undertecknas.

Price

€1,453,000€5,546/m²

Ref: 50117464-05

Snabbförfrågan

Intresserad av denna fastighet? Skicka oss ett meddelande.

Genom att skicka godkänner du vår integritetspolicy.

Fastighetsdetaljer

Fastighetstyp
apartment
Sovrum
4
Badrum
2
Boarea
262
Energicertifikat
G
HomeSearchEnquireCall